Štvrtok16. máj 2024, meniny má Svetozár, zajtra Gizela

Ministerskú schôdzku G7 v Turíne sprevádzajú protesty ekoaktivistov

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA(AP Photo/Darko Vojinovic))

TURÍN - Desiatky ekologických aktivistov sa v pondelok zišli v talianskom meste Turín, aby pred otvorením summitu G7 o klimatických zmenách žiadali od politikov väčšie úsilie v boji proti globálnemu otepľovaniu. Informoval o tom spravodajský web Euronews.

Niekoľko desiatok aktivistov zablokovalo aj jeden úsek diaľnice, kde podpálili bilbordy s fotografiami lídrov krajín G7, napríklad talianskej premiérky Giorgie Meloniovej či prezidenta USA Joea Bidena. Viacerí aktivisti mali so sebou aj palestínske vlajky alebo transparenty s nápismi: "G7 – klimatický cirkus" a "Vlády G7 ničia planétu pre všetkých" či "Vás je sedem, nás 99 percent".

Talianske médiá informovali, že ministri G7 pre rezorty životného prostredia, energetiky a ochranu klímy sa v Turíne zišli na dvojdňovom rokovaní, aby prediskutovali stratégie v oblasti klimatických zmien a posilnenie kapacít obnoviteľnej energie. Ide o prvé takéto stretnutie od konferencie COP28, ktorá sa konala v decembri v Dubaji.Podľa agentúry AFP sa účastníkom schôdzky v Turíne v pondelok prihovoril výkonný tajomník Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy Simon Stiell, ktorý členov G7 kritizoval za ich tvrdenia, že nemôžu podniknúť odvážnejšie kroky na riešenie globálneho otepľovania.

Podľa Stiella neexistuje žiadny dôvod, prečo by najväčšie rozvinuté svetové ekonomiky nemohli spolupracovať na odvážnejších krokoch. Argumentoval, že takýto líderský prístup je nevyhnutný, ak sa má svet vyhnúť globálnej ekonomickej katastrofe.Na ministrov životného prostredia G7 Stiell naliehal, aby vyvinuli tlak na svojich kolegov - ministrov financií - a prinútili ich vnímať financovanie ochrany klímy ako kľúčový biznis. Napätý rozpočet podľa Stiella nie je dobrou výhovorkou na nesplnenie nových prísľubov v oblasti financovania opatrení súvisiacich so zmenou klímy.

Stiell narážal na závery summitu COP28 v Dubaji, kde sa zrodila dohoda o strojnásobení globálnej kapacity obnoviteľných zdrojov v tomto desaťročí a prechode od fosílnych palív. V dohode však chýbali dôležité podrobnosti o financovaní, uviedla agentúra AFP, ktorá dodala, že chudobnejšie krajiny nie sú schopné takéhoto financovania.

Štáty G7 sa dohodli na ukončení využívania uhlia ako energetického zdroja

Ministri energetiky štátov skupiny G7 dosiahli v Turíne dohodu o uzatvorení uhoľných elektrární najneskôr v roku 2035. Dohoda predstavuje významný krok k odklonu od využívania fosílnych palív. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že dohoda bude súčasťou záverečného komuniké.
"Máme dohodu o tom, že využívanie uhlia sa ukončí v prvej polovici 30. rokov. Je to historická dohoda," povedal britský minister pre energetickú bezpečnosť a klimatickú neutralitu Andrew Bowie. Dohoda o ukončení činnosti uhoľných elektrární bude zahrnutá v záverečnom komuniké, ktoré zverejnia v utorok (30. 4.), na záver dvojdňového samitu G7 o klimatickej zmene.

Ako pre Reuters už počas víkendu povedal nemenovaný zdroj, diplomati zo štátov G7 - Talianska, USA, Británie, Francúzska, Nemecka, Kanady a Japonska diskutovali o tejto otázke v nedeľu do neskorých hodín, ešte pred začatím ministerskej schôdzky.V súvislosti s najnovšími informáciami Luca Bergamaschi, spoluzakladateľ talianskeho klimatického inštitútu ECCO, uviedol, že "dohoda pomôže urýchliť presun investícií od uhlia k čistejším technológiám". Ide najmä o Japonsko, ale aj ďalšie ázijské ekonomiky vrátane Číny a Indie.

Čo sa týka hostiteľskej krajiny, Taliansko vyprodukovalo z uhlia minulý rok 4,7 % elektrickej energie. Taliansko má šesť uhoľných elektrární, z ktorých päť vláda plánuje odstaviť najneskôr na budúci rok. Iba uhoľná elektráreň na Sardínii bude fungovať o niečo dlhšie a k ukončeniu jej činnosti by malo dôjsť v roku 2028.V Japonsku a najväčšej európskej ekonomike, Nemecku, má uhlie v porovnaní s Talianskom stále omnoho väčšiu úlohu pri produkcii elektriny. V obidvoch krajinách sa vlani uhlie na celkovej produkcii elektrickej energie podieľalo viac než 25 %.

Viac o téme: ProtestySchôdzaG7TurínEkoaktivisty
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu