FOTOREPORTÁŽ Neuveriteľné snímky z Hubblovho teleskopu

02. 05. 2017

WASHINGTON - Pozrite si fascinujúce fotografie z Hubblovho teleskopu, ktorý odkrýva tajomstvá vesmíru. 24. apríla uplynie 27 rokov odvtedy, čo bol gigantický ďalekohľad vynesený raketoplánom Discovery na obežnú dráhu.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil pred 27 rokmi na orbitu Zeme Hubblov vesmírny ďalekohľad, jeden z najdôležitejších teleskopov v dejinách astronómie. Je pomenovaný na počesť najvýznamnejšieho amerického astronóma 20. storočia Edwina Hubbla. Od svojho vypustenia absolvoval takmer 150-tisíc obletov Zeme, počas ktorých preletel približne 5,47 miliardy kilometrov. Pozoroval tie najrôznejšie vesmírne objekty či galaxie, pričom tie najvzdialenejšie sa nachádzajú 13 miliárd svetelných rokov od Zeme.

Vedci vďaka Hubblovmu teleskopu uskutočnili množstvo významných objavov a lepšie pochopili základné problémy astrofyziky. Dokázali napríklad potvrdiť existenciu masívnych čiernych dier nachádzajúcich sa v strede takmer každej galaxie, ďalej určiť vek vesmíru na 13,8 miliardy rokov, pozorovať planéty v iných slnečných sústavách či vyvrátiť teóriu o tom, že rozpínanie vesmíru sa spomaľuje. Hubblov vesmírny ďalekohľad poskytuje každý mesiac v priemere 829 gigabajtov údajov, pričom celkovo už vyprodukoval viac ako 100 terabajtov dát. Astronómovia na základe týchto informácií publikovali 12 800 štúdií.

TEXT: np
Foto: profimedia.sk/NASA, ESA, REX Shutterstock

Súvisiace články

Najčítanejšie

Viac z najčítanejších

Domáce

Viac z domova

Zahraničné

Viac zo zahraničia

Prominenti

Viac o prominentoch

Zaujímavosti

Viac zaujímavostí

Dobré správy

Viac z dobrých správ